„Build UP: Building system resilience for youth achieving independence“ -“Izgradnja sistemske rezilijentnosti za podršku mladima koji se osamostaljuju”
Naša ustanova je, od decembra 2024. godine, u partnerstvu sa organizacijom CEPORA, sa kojom ima dugogodišnju saradnju, otpočela realizaciju projekta koji ima za cilj izgradnju modela podrške mladima koji se osamostaljuju iz sistema socijalne zaštite.
VESTI
1.STUDIJSKA POSETA – ZWOLLE, HOLANDIJA
U okviru projekta “Build UP system resilience for youth achieving indipendence” tim iz Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine je zajedno sa kolegama iz partnerskih organizacija – Centar za pozitivan razvoj dece i omladine – CEPORA i Udruga “Igra”, realizovao studijsku posetu, kod divnih domaćina iz Kinderperspectief iz Zwollea.

Tim se upoznao sa holandskim sistemom socijalne zaštite – programima rezidencijalne zaštite, preventivnim programima i programima podrške osamostaljivanju mladih, koji mogu biti model i za druge sredine.
SASTANAK KOORDINATORA

Održan je sastanak koordinatora partnerskih organizacija koje učestvuju u projektu: Centar za pozitivan razvoj dece i omladine – CEPORA, Udruga “Igra” iz Zagreba, Kinderperspectief iz Holandije i Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine.

Na Pripremnom sastanku koji je održan online, pošto gosti iz Holandije i Hrvatske nisu mogli da dodju, prezentovane su organizacije i ono što rade sa mladima u ustanovi i načinjen je plan daljih aktivnosti. Prva naredna velika aktivnost je studijska poseta ustanovama i organizacijama u Holandiji, koje podržavaju mlade koji se osamostaljuju iz sistema socijalne zaštite: 12. – 16. maj 2025.godine.
O PROJEKTU
PARTNERI
SRBIJA – CEPORA – Centar za pozitivan razvoj dece i omladine (koordinator)
SRBIJA – Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine
HRVATSKA – Udruga “Igra” za pružanje psihosocijalnih usluga i edukacija
HOLANDIJA – Stichting Kinderperspectief
Trajanje: Decembar 2024 – Jun 2027 (31 mesec)
„Build UP: Building system resilience for youth achieving independence“ je projekat saradnje u oblasti mladih, usmeren na unapređenje sistema podrške mladima koji izlaze iz sistema alternativnog staranja kroz osnaživanje pružaoca usluga da svoje programe organizuju u skladu sa principima sistemske rezilijentnosti. Projekat integriše savremena naučna saznanja i podstiče međusektorsku saradnju kako bi se mladima obezbedila sigurnija tranzicija ka samostalnosti.
Ciljevi projekta su unapređenje sistema podrške kroz primenu principa sistemske rezilijentnosti, jačanje kompetencija profesionalaca u sektoru omladinskog rada i podsticanje saradnje između omladinskog rada, socijalne zaštite, obrazovanja i zdravstvenog sistema kako bi se stvorila integrisanija i efikasnija mreža podrške.
Glavne aktivnosti uključuju razvoj inovativnog modela podrške, izradu publikacija sa savremenim naučnim i praktičnim saznanjima, kreiranje trening modula za omladinske radnike i sprovođenje lokalnih aktivnosti u partnerskim zemljama. Pored toga, organizuju se nacionalni okrugli stolovi i promotivne kampanje kako bi se osigurala šira primena rezultata.
PROJEKTNE AKTIVNOSTI
- Pripremni sastanak 02-2025
- Studijske posete 04-2025 – 09-2025
- Izrada publikacije – kvalitetne usluge za mlade 02-2025 – 10-2025
- Razvoj modela 02-2026
- Izrada publikacije „Izgradnja sistemske rezilijentnosti za mlade u procesu osamostaljivanja“ 03-2026 – – 07-2026
- Testiranje modela 05-2026
- Razvijanje treninga 08-2026 – 11-2026
- Testiranje treninga 11-2026
- Lokalne aktivnosti u svakoj zemlji 12-2026 – 05-2027
- Okrugli stolovi u svakoj zemlji 03-2027 – 04-2027
- Evaluacioni sastanak 06-2027
Realizacijom projekta očekuje se dugoročni uticaj na unapređenje sistema podrške za mlade koji napuštaju alternativnu brigu i šira primena razvijenog modela u različitim sektorima. Rezultati će poslužiti kao osnova za unapređenje omladinskih politika i praksi na nacionalnom i međunarodnom nivou.