„Build UP: Building system resilience for youth achieving independence“ -“Izgradnja sistemske rezilijentnosti za podršku mladima koji se osamostaljuju”
Naša ustanova je, od decembra 2024. godine, u partnerstvu sa organizacijom CEPORA, sa kojom ima dugogodišnju saradnju, otpočela realizaciju projekta koji ima za cilj izgradnju modela podrške mladima koji se osamostaljuju iz sistema socijalne zaštite.
VESTI

Održan je sastanak koordinatora partnerskih organizacija koje učestvuju u projektu: Centar za pozitivan razvoj dece i omladine – CEPORA, Udruga “Igra” iz Zagreba, Kinderperspectif iz Holandije i Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine.

Na Pripremnom sastanku koji je održan online, pošto gosti iz Holandije i Hrvatske nisu mogli da dodju, prezentovane su organizacije i ono što rade sa mladima u ustanovi i načinjen je plan daljih aktivnosti. Prva naredna velika aktivnost je studijska poseta ustanovama i organizacijama u Holandiji, koje podržavaju mlade koji se osamostaljuju iz sistema socijalne zaštite: 12. – 16. maj 2025.godine.
O PROJEKTU
PARTNERI
SRBIJA – CEPORA – Centar za pozitivan razvoj dece i omladine (koordinator)
SRBIJA – Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine
HRVATSKA – Udruga “Igra” za pružanje psihosocijalnih usluga i edukacija
HOLANDIJA – Stichting Kinderperspectief
Trajanje: Decembar 2024 – Jun 2027 (31 mesec)
„Build UP: Building system resilience for youth achieving independence“ je projekat saradnje u oblasti mladih, usmeren na unapređenje sistema podrške mladima koji izlaze iz sistema alternativnog staranja kroz osnaživanje pružaoca usluga da svoje programe organizuju u skladu sa principima sistemske rezilijentnosti. Projekat integriše savremena naučna saznanja i podstiče međusektorsku saradnju kako bi se mladima obezbedila sigurnija tranzicija ka samostalnosti.
Ciljevi projekta su unapređenje sistema podrške kroz primenu principa sistemske rezilijentnosti, jačanje kompetencija profesionalaca u sektoru omladinskog rada i podsticanje saradnje između omladinskog rada, socijalne zaštite, obrazovanja i zdravstvenog sistema kako bi se stvorila integrisanija i efikasnija mreža podrške.
Glavne aktivnosti uključuju razvoj inovativnog modela podrške, izradu publikacija sa savremenim naučnim i praktičnim saznanjima, kreiranje trening modula za omladinske radnike i sprovođenje lokalnih aktivnosti u partnerskim zemljama. Pored toga, organizuju se nacionalni okrugli stolovi i promotivne kampanje kako bi se osigurala šira primena rezultata.
PROJEKTNE AKTIVNOSTI
- Pripremni sastanak 02-2025
- Studijske posete 04-2025 – 09-2025
- Izrada publikacije – kvalitetne usluge za mlade 02-2025 – 10-2025
- Razvoj modela 02-2026
- Izrada publikacije „Izgradnja sistemske rezilijentnosti za mlade u procesu osamostaljivanja“ 03-2026 – – 07-2026
- Testiranje modela 05-2026
- Razvijanje treninga 08-2026 – 11-2026
- Testiranje treninga 11-2026
- Lokalne aktivnosti u svakoj zemlji 12-2026 – 05-2027
- Okrugli stolovi u svakoj zemlji 03-2027 – 04-2027
- Evaluacioni sastanak 06-2027
Realizacijom projekta očekuje se dugoročni uticaj na unapređenje sistema podrške za mlade koji napuštaju alternativnu brigu i šira primena razvijenog modela u različitim sektorima. Rezultati će poslužiti kao osnova za unapređenje omladinskih politika i praksi na nacionalnom i međunarodnom nivou.